Informacja prasowa
Kraków, 2 listopada 2016



Poznaliśmy laureatów konkursu „Uwolnij emocje zaklęte w górach”!


W niedzielę 23 października b.r. oficjalnie zakończyło się zbieranie głosów na najlepszą górską fotografię w ramach konkursu „Uwolnij emocje zaklęte w górach”. Już wtedy znane były nazwiska 3 osób, które, dzięki największej ilości zgromadzonych „lajków”, jako pierwsze zagwarantowały sobie zdobycie nagrody głównej. Mowa tu o wyjściu na słynny, tatrzański Mnich - w zespole i pod opieką specjalistów ze Stowarzyszenia Wysokogórskich Przewodników Tatrzańskich. W pon. 31 października wyłonione zostały kolejne 3 osoby, których zdjęcia najbardziej spodobały się Jury ze strony organizatorów, tj. SWPT, Portalu Tatrzańskiego oraz marki Marmot, produkującej wysokiej jakości odzież górską. Dodatkowo w drodze spontanicznej decyzji Jury dołączyła do nich osoba, której zdjęcie znalazło się tuż za podium w konkursie na ilość „lajków”, jak również zdobyło uznanie w oczach organizatorów. Kto zatem 5 listopada będzie miał okazję dopisać Mnicha do swojego górskiego portfolio…? Czas poznać zwycięzców!


Największą ilość „lajków” - 2,3 tysiąca - w drodze głosowania fanów Portalu Tatrzańskiego zdobyło zdjęcie autorstwa Piotra Tischnera, zatytułowane „Życie to echo; co wysyłasz - wraca; co siejesz - zbierasz; co dajesz - dostajesz." Wykonane zostało 04.10.2015 na szlaku wiodącym ze Szpiglasowego Wierchu w kierunku Morskiego Oka i przedstawia partnerkę p. Piotra. II miejsce, dzięki 1,8 tysiąca polubień, zdobyła fotografia Michała Szuplaka, zatytułowana „Szczyty z Koziego”. Zgodnie z nazwą, wykonana została na Kozim Wierchu w dniu 09.08.2016 i przedstawia zacienioną Dolinę Pięciu Stawów oraz otaczające ją od wschodniej strony szczyty, m.in. Szpiglasowy Wierch, Koprowy Wierch oraz Szatan. Ostatnie miejsce na podium i 1,6 tysiąca „lajków” przypadło Mateuszowi Rosie za fotografię „Col Rosa”. Tu również nazwa odnosi się do szczytu, czyli Col Rosy we włoskich Dolomitach, a ujęcie wykonane zostało 20.07.16.
  
Kolejne 3 zdjęcia wybrane zostały poprzez głosowanie 8 osobowego Jury, w skład którego weszli przedstawiciele organizatorów. Każdy z nich głosował na zdjęcia, w których najwyżej oceniane zdobywało 3 punkty, foto z II miejsca - 2 punkty i z III miejsca - 1 punkt. Rozpiętość głosów była dosyć duża - punktowało 17 zdjęć, każde innego autora. Zdecydowane zwycięstwo z 12 punktami i głosy aż 6 jurorów zdobyła Magda Jagodzińska, zarazem zdobywczyni 280 polubień w głosowaniu fanów Portalu Tatrzańskiego. II miejsce z 6 punktami - za zwycięstwo w oczach  2 jurorów - przypadło Karolowi Jendrysikowi, dodatkowo wyróżnionemu ponad 100 „lajków” fanów. Zdjęcie - zatytułowane „Górska Pantera” - wykonane zostało 22.09.2016 w okolicy szczytu Alphubel w Alpach Piennińskich. Przedstawia ono zachód słońca na tle Matterhornu podczas obozu przed atakiem szczytowym na wysokości ok. 3 000 m. n.p.m. Ostatnie, III miejsce na podium i 4 punkty w oczach 2 jurorów, wraz z IV wynikiem na poziomie głosowania fanów - 1,5 tysiąca lajków! - zdobył Sławomir Oboda za zdjęcie zatytułowane „Osiołek”. Wykonane ono zostało 12.07.2016 w Szwajcarii na tle góry Matterhorn, w drodze do schroniska Monte Rossa.
   

Ponadto, w drodze spontanicznej decyzji organizatorzy postanowili o przyznaniu dodatkowego miejsca w zespole na Mnicha dla Anny Przegendzy. Jury doceniło jej niezwykłą odwagę i pomysłowość, jak również sam wynik w głosowaniu fanów - aż 1,1 tysiąca polubień, dający wynik tuż za podium.

Szczegółowe informację związane z wyjściem na Mnicha laureaci otrzymają od organizatorów drogą mailową oraz telefoniczną. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, w zespole na Mnicha znajdzie się profesjonalny fotograf, który uwieczni eskapadę na zdjęciach. W oczekiwaniu na rezultaty sesji zachęcamy do zapoznania się z ze zwycięskimi zdjęciami oraz pełną galerią konkursową, którą można sprawdzić na fanpage’u Portalu Tatrzańskiego pod linkiem https://www.facebook.com/portaltatrzanski/photos/?tab=album&album_id=1292181070813096.

W imieniu organizatorów serdecznie gratulujemy  wszystkim laureatom oraz dziękujemy uczestnikom i głosującym za udział w zabawie. Zaskoczyła nas zarówno ilość zgłoszeń, jak i wysoki poziom publikowanych prac, związany z odwagą, pomysłowością czy wreszcie zdolnością przekazywania emocji  - zarówno wśród twórców, jak i portretowanych osób. Dzięki Waszemu zaangażowaniu, plebiscyt cieszył się dużą popularnością i dostarczył nam sporo satysfakcji, która zwiększała się w nas wraz z przeglądaniem  kolejnych nadsyłanych kadrów. Nierzadko był to podziw dla odwagi autorów, często wsparty uznaniem dla technicznego kunsztu fotografa. Sporo zdjęć podobało nam się ze względu na kreatywność twórców oraz portretowanych osób, jak i wyczucie dobrej zabawy - bo to o nią w dużej mierze chodziło!

Cieszymy się, że przez blisko 2 miesiące byliście z nami, pomagając nam ukazywać piękno gór i emocje, jakie wyzwala obcowanie z nimi. I już cieszymy się na plany związane z kolejną edycją konkursu - tym razem na inny, ale równie piękny, tatrzański szczyt.


--
Dodatkowych informacji udziela:
Piotr Miecznik - Specjalista ds. Marketingu, Raven Spółka Jawna
tel. 12 628 51 95 wew. 1, e-mail: marketing@ravenco.eu

O producencie:
MARMOT to legendarna, amerykańska marka specjalizująca się w produkcji najwyższej klasy odzieży i sprzętu outdoorowego. Firma znana jest z umiejętności tworzenia produktów, które, łącząc w sobie technologiczny charakter, jakość i wytrzymałość, jednocześnie wyróżniają się nowoczesnym wzornictwem i intrygującymi, żywymi kolorami. Marmot ceniony jest za rozwijanie autorskich, innowacyjnych patentów, dzięki czemu uchodzi za jednego z technologicznych liderów na rynku outdoorowym. Firma powstała w 1974 roku w Kalifornii, gdzie do dziś, w mieście Santa Rosa, mieści się jej główna siedziba. Aktualnie produkty Marmota dystrybuowane są w ponad 60 krajach na całym świecie, w tym od 2005 roku również w Polsce. Od początku 2016 roku brand jest partnerem technicznym SWPT.
Więcej informacji na https://marmot.com.

O SWPT:
Stowarzyszenie Wysokogórskich Przewodników Tatrzańskich (SWPT) powstało w czerwcu 2015 roku w Zakopanem i zrzesza grupę 16 profesjonalnych przewodników z państwowymi upoważnieniami przewodnickimi I i II klasy. Stanowią oni zgraną grupę miłośników i znawców Tatr, zarazem kontynuatorów bogatej tradycji przewodnickiej, sięgającej 1875 roku. Główną ideą założenia organizacji była chęć promocji grupy kwalifikowanych przewodników tatrzańskich, posiadających kompetencje i uprawnienia do świadczenia usług poza znakowanymi szlakami, w trudnym terenie wysokogórskim. Każdy z członków SWPT uczestniczył w wieloletnich kursach i szkoleniach, dzięki czemu nabył umiejętności techniczne i doświadczenie pozwalające na realizację wymagających projektów wysokogórskich.
Więcej informacji na http://swpt.pl.

Przewodnicy SWPT w kurtkach
Marmot Exum Ridge Jacket.